Wycombe Phoenix

Summer 2017 Fixtures (April to September)

(Last updated 11th April 2017)

NB:

For our junior atheletes, the club competes in:
YDL LAG = Youth Development League (Lower Age Group) – U13s & U15s
YDL UAG = Youth Development League (Upper Age group) – U17s & U20s
Quadkids Events

For our senior athletes, the club competes in:
SAL = Southern Athletics League (U17s upwards)
and selected Major Masters Competition (Over 35s)

Date Day  Event  Location Age Groups
 

April 2017

 

2nd                        Sun

 

 

 

WPH Club Champs
– Little Marlow TRack

 

 

 

 

 

 

 

(by Invitation)

5th Wed Watford Graded Open
(Woodside Stadium)
WD25 7HH
9th Sun Alpha Beta Trophy
Lee Valley (Females Only)
N9 0AR U15, U17, U20,
SNR
15th Sat SAL 1
– Tooting Bec Athletics Track
SW17 3NP U17, U20,
SNR
19th Wed Watford Graded Open
22nd Sat YDL LAG 1
– Banister Park
HA3 6SW U13, U15
23rd Sun Virgin London Marathon and
Mini Marathon
London Selection only
30th Sun YDL UAG 1
– Hillingdon
HA4 7TJ U17, U20
 

May 2017

03rd Wed Watford Graded Open
13th/14th Sat/Sun Bucks/Oxon Track & Field County Champs Horspath,
OX4 2RR
U13, U17,
U20, SNR
17th Wed Watford Graded Open
20th Sat YDL LAG 2
– Linford Christie Stadium
W12 0HU U13, U15
21st Sun SAL 2
– Braunton
EX33 2BU U17, U20,
SNR
28th Sun YDL UAG 2
– Bannister Park
HA3 6SW U17, U20
31st Wed Watford Graded Open
 

June 2017

     
10th Sat Bucks County Schools * TBC English Schools
Age Groups
10th/11th Sat/Sun SEAA U20 / Senior Champs
– Crystal Palace
SE19 2BB U20, SNR
14th Wed Watford Graded Open
17th Sat SAL 3 – Brighton PO2 9QA U17, U20, SNR
18th Sun YDL LAG 3
– Mile End
* TBC
25th Sun YDL UAG 3
– Bannister Park
HA3 6SW U17, U20
28th Wed Watford Graded Open
 

July 2017

7th/8th Fri/Sat English Schools Track and
Field
Champs (Day 1 & 2)
Alexander Stadium English Schools Age Groups
08th Sat SAL 4 – Reading RG6 1LF U17, U20,
SNR
12th Wed Watford Graded Open
15th Sat SIAB Track and Field International TBC English Schools Age Groups
15th Sat YDL LAG 4
– Jarman Park Track, Hemel Hempstead
HP2 4JS
22nd/23rd Sat/Sun Southern Outdoor All
Ages Combined Events
Championships
Oxford ALL
23rd Sun YDL UAG 4
– Poole
Poole U17, U20
26th Wed Watford Graded Open
 

August 2017

9th Wed Watford Graded Open
19th Sat SAL 5
– Aldershot
GU11 2JL U17, U20, SNR
19th/20th Sat/Sun SEAA U15 / U17 Champs
– Crystal Palace
SE19 2BB U15, U17
23rd Wed Watford Graded Open
 

September 2017

6th Wed Watford Graded Open
9th Sat SEAA U15 / U20 Inter County
Champs – Oxford
Oxford U15, U20 (Selection only)

 

24th  Sun Jim Day Pole Vault  Carshalton All Pole Vaulters

Here is a link to the England Athletics Event Calendar [ Click here]

Here is a link to find other Open Meetings during the season [Click here]

Here is a link to


Additional Notes re: YDL Fixtures
2017 Summer Fixture Dates for the Youth Development League (YDL)

 

(Upper and Lower Age Groups)

The YDL is the main competition the club participates in. Teams will be selected by our respective team managers for the different age groups. For more information about the league, please visit: http://www.ukydl.org.uk/

Meanwhile, please reserve these dates in your diary now. Additionally, we will also be looking to put together a team of volunteers to help us with officiating at these events. No qualifications necessary and training will be provided. Please do get in touch if you are able to help on any of the dates below.

WPH is competing in the Southern Division
– YDL Lower Age Group (for U13s and U15s)

Teams in Central 1 Dates & Venue
1 Cambridge Harriers (Kent)
2 Chiltern Harriers
3 Harrow AC 22nd April @ Bannister Park
4 St. Marys Richmond
5 Thames Valley Harriers 20th May @ Linford Christie Stadium
6 Victoria Park & TH 18th June @ Mile End
7 Vale of Aylesbury 15th July @ Hemel Hempstead
8 Wycombe Phoenix Harriers

– YDL Upper Age Group (for U17s and U20s)

(WPH competes as composite team: ‘South Bucks’)

Teams in Premier 2A Date & Venue
1 Camberley & Dist. AC/Woking AC – comp
2 Harrow AC 28th May @ Bannister Park and
25th June @  Bannister Park
3 Hillingdon AC 30th April @ Hillingdon
4 Kingston AC & Polytechnic Harriers
5 South Bucks – composite
6 Team Dorset – composite 23rd July @ Poole

 

3rd – WPH Schools Cross Country – Hughenden Park, Wycombe

10th – Chiltern Cross Country League Match 1 – Keysoe Equestrian Centre (near Bedford)

NOVEMBER

7th – Chiltern Cross Country League Match 2 – Milton Keynes (Teardrop Lakes – combined with a UKA Cross Challenge Meeting)

DECEMBER

5th – Chiltern Cross Country League Match 3 – Culham

JANUARY 2016

9th – Beds and Bucks Cross Country Championships – Shuttleworth

16th – Chiltern Cross Country League Match 4 – Luton (Wigmore Valley)

FEBRUARY

13th – Chiltern Cross Country League Match 5 – Milton Keynes (Campbell Park)

APRIL

3rd – Radley Open – Tilsley Park

16th – Southern Athletics League Match 1 – Uxbridge

17th – Wycombe Phoenix Junior Club Champs and Invitational – Little Marlow

23rd – Youth Development League Lower Age Group Match 1 – Perivale

MAY

1st – Youth Development League Upper Age Group Match 1 – Horspath Road, Oxford

14th – 15th Bucks and Oxon County Championships – Horspath Road, Oxford

21st – Youth Development League Lower Age Group Match 2 – Location TBC

22nd – Southern Athletics League Match 2 – Bracknell

29th – Youth Development League Upper Age Group Match 2 – Aldershot

JUNE

18th – Southern Athletics League Match 3 – Kingston

19th – Youth Development League Lower Age Group Match 3 – Little Marlow

26th – Youth Development League Upper Age Group Match 3 – Bedford

JULY

9th – Southern Athletics League Match 4 – Horspath Road, Oxford

16th – Youth Development League Lower Age Group Match 4 – Stoke Mandeville

24th – Youth Development League Upper Age Group Match 4 – Linford Christie Stadium, Wormwood Scrubs

AUGUST

20th – Southern Athletics League Match 5 – Little Marlow

OCTOBER

3rd – WPH Schools Cross Country – Hughenden Park, Wycombe

10th – Chiltern Cross Country League Match 1 – Keysoe Equestrian Centre (near Bedford)

 

NOVEMBER

7th – Chiltern Cross Country League Match 2 – Milton Keynes (Teardrop Lakes – combined with a UKA Cross Challenge Meeting)

 

DECEMBER

5th – Chiltern Cross Country League Match 3 – Culham

 

JANUARY 2016

9th – Beds and Bucks Cross Country Championships – Shuttleworth

16th – Chiltern Cross Country League Match 4 – Luton (Wigmore Valley)

 

FEBRUARY

13th – Chiltern Cross Country League Match 5 – Milton Keynes (Campbell Park)

 

APRIL

3rd – Radley Open – Tilsley Park

16th – Southern Athletics League Match 1 – Uxbridge

17th – Wycombe Phoenix Junior Club Champs and Invitational – Little Marlow

23rd – Youth Development League Lower Age Group Match 1 – Perivale

 

MAY

1st – Youth Development League Upper Age Group Match 1 – Horspath Road, Oxford

14th – 15th Bucks and Oxon County Championships – Horspath Road, Oxford

21st – Youth Development League Lower Age Group Match 2 – Location TBC

22nd – Southern Athletics League Match 2 – Bracknell

29th – Youth Development League Upper Age Group Match 2 – Aldershot

 

JUNE

18th – Southern Athletics League Match 3 – Kingston

19th – Youth Development League Lower Age Group Match 3 – Little Marlow

26th – Youth Development League Upper Age Group Match 3 – Bedford

 

JULY

9th – Southern Athletics League Match 4 – Horspath Road, Oxford

16th – Youth Development League Lower Age Group Match 4 – Stoke Mandeville

24th – Youth Development League Upper Age Group Match 4 – Linford Christie Stadium, Wormwood Scrubs

 

AUGUST

20th – Southern Athletics League Match 5 – Little Marlow

Comments are closed.